Seniorii Centrului de zi ”Sf. Iacob” vizitați și încurajați de colegii lor din Livada

by Mihaela Ghiță

„Să ne bucurăm de frumusețile vârstei a treia!” Acesta a fost mesajul transmis de membrii Centrului de zi pentru vârstnici Livada al Organizației Caritas, în cadrul minispectacolului oferit beneficiarilor Centrului de zi „Sf. Iacob” din Satu Mare. Pensionari pentru pensionari – ar putea fi un motto potrivit pentru evenimentul organizat marți, 12 mai 2026 la sediul centrului. Seniorii din Livada și-au propus să aducă un pic de culoare în viața beneficiarilor Centrului de zi de asistență și recuperare „Sf. Iacob”, prin cântece, poezii, dansuri, și chiar o scenetă.

Din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile, evenimentul s-a desfășurat la sediul central al organizației. Pe lângă beneficiarii Centrului de zi „Sf. Iacob” au fost prezenți și angajații Centrului de îngrijire la domiciliu „Sf. Hildegarda”.

Seniorii din Livada au trecut în revistă grijile și problemele legate de vârsta a treia într-un mod onest, dar totodată glumeț. Ei n-au uitat nici de bucuriile bătrâneții, concentrându-se pe tot parcursul evenimentului pe partea frumoasă a acestei etape: activitățile comune și experiențele plăcute.

În cadrul programului, sufletul grupului, doamna Ibolya Kovács, i-a îndemnat pe vârstnicii sătmăreni să înceteze să mai țină evidența anilor și să fie preocupați să umple cu conținut timpul rămas.

Programul susținut de oaspeți a fost foarte diversificat: de la cântece și poezii având ca temă vârsta a treia, până la dansuri și un interviu imaginar realizat cu membrii Centrului de zi pentru vârstnici Livada.

Minispectacolul vârstnicilor i-au făcut pe cei din public să zâmbească, dar a însemnat mult mai mult. A demonstrat celor prezenți că seniorii pot să colaboreze foarte bine deoarece, așa cum știm cu toții, un spectacol presupune pregătire comună, inițiative discutate în grup. De asemenea, a arătat că poate exista o atitudine pozitivă față de problemele vârstei a treia, se pot simți bine chiar și la o vârstă înaintată și totodată pot să-și ofere bucurie unii altora.

Beneficiarii Centrului de zi de asistență și recuperare „Sf. Iacob” din Satu Mare au fost mișcați profund de cele văzute și auzite. Un gest oferit cu generozitate de la inimă la inimă, plin de altruism și încurajări de a continua, dar altfel: concentrându-se pe latura frumoasă a vieții.

You may also like

Leave a Comment