Sanitas Satu Mare protestează alături de mii de sindicaliști în fața Guvernului

by Mihaela Ghiță

Grupul sindicaliștilor Sanitas de la Satu Mare s-a alăturat azi, 3 iunie 2026, miilor de colegi protestatari care au manifestat în fața Guvernului față de noua lege a salarizării. Sindicaliștii  au transmis decidenților o serie de mesaje față de valoarea muncii pe care o prestează și a sistemului sanitar în general – ”Noi avem grijă de oameni, nu suntem o cheltuială”, ”România bolnavă începe cu voi”.

Sindicaliștii cer respectarea drepturilor salariale, deblocarea angajărilor, eliminarea inechităților, dialog social ”real” cu autoritățile.

 Proiectul noii legi a salarizării a fost respins de Consiliul Național al Sanitas întrucât această lege este considerată ca fiind inechitabilă, incompletă și profund defavorabilă angajaților din sistemele publice de sănătate și asistență socială.

”În loc să aducă majorări de venituri pentru angajații din sănătate și asistență socială, acest proiect riscă să producă exact efectul opus: pentru mai mult de jumătate dintre salariați, veniturile vor fi plafonate sau chiar vor scădea. Reducerea sporurilor lovește direct în veniturile reale ale celor care lucrează în condiții dificile, în ture, în regim de asigurare a continuității și sub presiune. Compensațiile propuse nu acoperă pierderile și nu reechilibrează impactul financiar. Nu putem accepta ca veniturile oamenilor să fie prezentate artificial ca fiind protejate, în timp ce realitatea din statele de plată va demonstra contrariul”, susțin sindicaliștii.

Un mesaj de susținere a fost transmis reprezentanților Sanitas Satu Mare aflați la București de către vicepreședintele organizației, Daniel Săveanu în numele colegilor din spitale, ambulatorii și centre sociale.

Participarea voastră la acest miting demonstrează că există oameni care nu rămân indiferenți atunci când drepturile colegilor lor sunt puse în pericol. Ați ales să fiți în prima linie, să faceți auzită vocea celor care muncesc zi de zi pentru funcționarea sistemului și care merită respect, echitate și condiții de muncă decente.

Noi, cei rămași astăzi la datorie în spitale, ambulatorii și centre sociale, suntem alături de voi și susținem pe deplin revendicările pentru care protestați. Mesajul transmis în Piața Victoriei este și mesajul nostru. Vocea voastră este vocea tuturor celor care își desfășoară activitatea în sistem și care refuză să mai accepte promisiuni fără rezultate.Fiecare kilometru parcurs, fiecare oră petrecută pe drum și fiecare moment petrecut în stradă reprezintă un gest de angajament față de colegii din sănătate și asistență socială. Prin prezența voastră, ați arătat că SANITAS Satu Mare este o organizație puternică, unită și hotărâtă să își apere membrii.

Așteptăm ca factorii de decizie să trateze cu responsabilitate și seriozitate solicitările legitime ale angajaților. În cazul în care acestea vor continua să fie ignorate, suntem pregătiți să susținem toate formele legale de acțiune sindicală, inclusiv greva, pentru apărarea drepturilor noastre.

Vă mulțumim pentru implicare, pentru sacrificiul de a fi astăzi acolo și pentru faptul că reprezentați cu onoare SANITAS Satu Mare. Împreună suntem puternici, iar atunci când suntem uniți, vocea noastră nu poate fi ignorată”a transmis Daniel Săveanu.

Reamintim faptul că Uniunea Județeană „Sanitas” Satu Mare este reprezentată la protestul de la București de o parte a Biroului Executiv în frunte cu președintele Ioan Nintaș, vicepreședintele Florin Băbășan cât și de către lideri sindicali și membri ai organizației de la mai multe unități sanitare din județul Satu Mare.

You may also like

Leave a Comment