Ciorile, păsări considerate de ornitologi ca făcând parte din familia “sanitarilor”, continuă să rămână pe lista vietăţilor sălbatice ocrotite prin lege. Cu alte cuvinte, este interzisă vânarea lor, fapt ce conduce la creşterea an de an, a numărului acestora.
De o bună vreme, cel puţin pentru perioada cuibăritului, ciorile au devenit păsări de “oraş”, părăsind habitatul specific – pădurile. În fiecare primăvară, îşi construiesc cuiburi în arborii înalţi din cartiere, în vecinătatea punctelor gospodăreşti, acolo unde găsec de regulă hrană, dar şi în unele zone cu arbori mai bătrâni şi înalţi precum Grădina Romei, Parcul din faţa Spitalului Municipal, din vecinătatea Spitalului Judeţean de Urgenţă, toate din Satu Mare.
Dacă adesea croncănitul lor poate fi suportat inclusiv de bolnavii din cele două spitale, dar şi de sătmărenii din zonele “dominate” de ciori, este mai greu de suportat mizeria pe care o lasă adesea şi pe hainele trecătorilor prin parcuri, dar şi pe băncile care devin inutilizabile. Sunt un atentat la curăţenia parcurilor, dar şi a hainelor celor care circulă pe acolo.
Cu siguranţă există modalităţi de a frâna înmulţirea lor, dar asta ar presupune timp şi cheltuială – distrugerea cuiburilor după depunerea ouălor. Alăturat vă prezentăm o bancă din vecinătatea Spitalului Judeţean Satu Mare, dar imagini similare se regăsesc şi în Grădina Romei.
Text și foto Teodor N.A.