45 de copii din Satu Mare și Odoreu au participat la Tabăra ,,Sfântul Prooroc Ilie” 2025

by Mihaela Ghiță

Colaborarea dintre Parohia Ortodoxă ”Nașterea Maicii Domnului” din Satu Mare și Parohia Ortodoxă Odoreu cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Iustin al Maramureșului și Sătmarului s-a dovedit a fi un parteneriat  trainic concretizat de-a lungul anilor prin numeroase activități dedicate copiilor.

Iată că și în această vacanță de vară, 45 de copii însoțiți de preoții Florian Fane și Flaviu Meghișan cât și de alți îndrumători din parohiile amintite au avut ocazia să participe la tabăra Sfântul Prooroc Ilie, derulată în perioada 1-4 septembrie, în localitatea Albac. În mod cert perioada vacanței a fost deplină cu o astfel de tabără care a dat oportunitatea copiilor de a descoperi locuri noi încărcate de istorie și credință, oameni calzi și primitori, dar și peisaje de poveste. Iar cu o tabără are rolul de a lega și consolida prietenii și de această dată și-a atins deplin scopul.

În cadrul taberei au fost vizitate numeroase obiective: Catedrala Mitropolitană „Adormirea Maicii Domnului” din Cluj-Napoca; Mănăstirea ,,Mihai Vodă” din Turda; Mănăstirea Lupșa din jud. Alba: Mănăstirea Sf.Ilie din Albac, unde părintele Dionisie ne-a ținut un cuvânt de învățătură; Ghețarul Scărișoara; Peștera Poarta lui Ionele; Galeriile Romane de la Roșia Montană; Cascada Pișoaia; Dealul cu Melci; Casa Memorială ,,Avram Iancu”; Mănăstirea Sfânta Cruce din Oradea: Universitatea din Oradea.

De asemenea a fost făcut un popas la Muzeul din Beiuș unde copiii au aflat  despre cum a fost viața bihorenilor de pe aceste meleaguri de la muzeograful Remus Tota, un pasionat de etnografie și istorie.

”Pașii pe care i-am făcut prin aceste locuri, au dus la o îmbogățire și deschidere a orizontului copiilor din punct de vedere spiritual, istoric și cultural, care nădăjduim că le va fi de folos în dezvoltarea lor ca oameni pe parcursul vieții. Prin rugăciunea zilnică adresată Lui Dumnezeu și Maicii Domnului, activitățile sportive, jocurile, seara talentelor, dansul în jurul focului de tăbără și scăldatul în piscină au avut ocazia de a lega prietenii și de a-și depăși zona de confort. Nădăjduim că acești tineri au rămas cu învățături simple, dar adevărate ancore în aceste zile pline de vâltoare pe care le trăim; că vor zice peste tot pe unde vor ajunge în viață: Mulțumesc! Te rog frumos! Te iubesc! Iartă-mă!” au subliniat organizatorii.

La reușita taberei au contribuit numeroși oameni de bine cărora cele două parohii le aduc alese mulțumiri și pe această cale pentru tot sprijinul, omenia și dragostea pe care și-au manifestat-o față de copii și însoțitorii lor în aceste zile. Un gând de rugăciune a fost îndreptat și către părinții care și-au încredințat copiii  în grija organizatorilor.

”Slavă Sfântului Prooroc Ilie, tuturor sfinților, Maicii Domnului și Bunului Dumnezeu care ne-au ocrotit în această binecuvântată comuniune duhovnicească!” este mesajul de mulțumire al participanților la tabără.

You may also like

Leave a Comment